top of page

Çiçek Bakımında Püf Noktaları Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 10 Tem 2020

Evde çiçek bakımı konusundaki püf noktaları sizler için bir araya getirdik. Evinizde hangi çiçeği yetiştirirseniz yetiştirin bu yöntemler sayesinde daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.


Saksı Seçimi

Evde çiçek bakımı konusundaki en önemli detaylardan biri saksı seçimidir. Saksılar, çiçeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve canlı kalması için oldukça önemli. Saksı seçimi yaparken çiçeğin türünü göz önüne almalısınız. Örneğin kökleri derin olan bir çiçek yetiştirmeye niyetli iseniz daha derin bir saksı seçmek daha mantıklı olur. Çiçeğinizin kökleri kısa ve geniş alana yayılıyor ise büyük saksılar değil geniş saksılar tercih etmelisiniz.

Saksınızın tabanı ise mutlaka delikli olmalıdır. Sulama işleminden sonra fazla gelen su saksıdan atılmaz ise bitkinizin köklerinin çürümesine sebep olur.

Toprak Seçimi

Her bitkiye göre tercih etmeniz gereken toprak türü farklılık göstermektedir. Her çiçek için farklı bir toprak kullanmanız gerekir. Örneğin, kaktüs yetiştirmek için kullandığınız toprağı gül yetiştirmek için kullanamazsınız.

Ayrıca toprağı yıl içerisinde havalandırmanız gerekir. Bunun için en ideal dönem ise Mayıs – Haziran ayları arasıdır. Hava durumunun bitki için en ideal olduğu bu aylarda hem saksı değişimi hem de toprak değişimi yapabilirsiniz.

Bunların dışında çiçek toprağı temiz olmalıdır. Çiçeğinizin dökülen yaprak ve çiçeklerini toprak üzerinden alarak temizlemeniz gerekir. Temiz toprak çiçek bakımı için önemli bir etkendir. Kirli toprakta oluşacak bakteri ve mantarlar çiçeğinize zarar verir.


Sulama

Sulama çiçek bakımının en önemli aşamalarındandır. Çiçeklerin su ihtiyacı çiçeğin sahip olduğu özelliklere göre değişmektedir. Örneğin; kaktüsler ayda 1-2 kez, menekşeler ise 4-7 günde bir sulanır.


Sulama yapmadan önce mutlaka toprağın ıslaklık durumu ölçülmelidir ve taban kısmı delik saksılar kullanılmalıdır. Suyun fazlası bu deliklerden akmalıdır ve sulama işleminden 10-15 dakika sonra saksı tabanına biriken fazla su dökülmelidir.

Yer Seçimi - Sıcaklık ve Nem

Evde çiçek bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur, yetiştirmek istenilen yerdir. Çiçeğin bulunduğu konum, sıcaklık, gün ışığı, nem gibi çiçek bakımındaki hayati unsurlarla bağlantılıdır. Bu yüzden de çiçeğin türüne bağlı olarak yetiştirileceği yerin seçimi oldukça önemlidir.

Güneş ışığını seven bir bitkiyi salonun karanlık köşelerine yerleştirmek yerine balkon ya da cam kenarı gibi daha rahat gün ışığı alabileceği yerlere koyabilirsiniz. Böylelikle daha sağlıklı bir çiçek yetiştirebilirsiniz.


Çiçek Çoşturanlar

Çiçek Coşturan Tarifi

Vitamin bizler için olduğu kadar çiçekler bakımında da oldukça önemlidir. Taze soyulmuş meyve kabuklarının üzerine kaynar su dökerek bir süre bekletin ve soğuduktan sonra çiçeklerinizin köklerine yavaş yavaş dökebilirsiniz. Bu tarif bir günden fazla bekletilmemelidir. Bu karışım, meyvelerde bulunan vitamini çiçeğinize vererek daha gür çiçekler oluşmasını sağlayacaktır.


Hızlı Sipariş İçin: www.bidemetcicek.com | 0212 586 34 33

50 yıllık tecrübe, kalite ürün, hızlı teslimat ile çiçek gönderimi

3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page